Telefon
WhatsApp
Asansör Tasarım

Asansörler de kabin tasarımları amaca uygun ve kullanıldıkları yerlere uygun olmaları gerekmektedir. Güvenlik öncelikli olmak üzere nerede ne şekilde kullanıldıklarına göre konfor veya hız gibi kavramlara göre tasarımlar yapılmalıdır. Bu sayede alınan verim daha yüksek olacaktır. Günümüzde asansör kullanımları çok geniş bir kitleye yayılmakla beraber hem kişisel anlamda hem de ticari kullanımlarda çok ideal çözümler sunmaktadır. Ticari anlamda işletmeler için verimli iş süreçleri sunarken kişisel anlamda da özel konutlarda verimli süreçler sunmaktadır. Faklı alanlara dağılan bu sektör hemen her yerde kullanılmaktadır.

Otellerden tutunda restoranlarda, fabrikalarda vs. gibi yerlerde kullanılmaktadır. Engellilerin engellerini bu araçlar sayesinde biraz daha özgürleştirmek mümkün olmaktadır. Engelli asansörler ve platformları sayesinde bu mümkün olmaktadır.
Asansörlerde kabin tasarımının önemini vurgulamak için sedye asansörlerinde örnek verebiliriz. Hastanelerde kullanılan sedye asansörleri sayesinde hastalar hızlı ve kolay bir şekilde taşınmaktadırlar. Fakat bu süreçte de konfor ve hız önemli olduğu kadar bir diğer önemli olan öğe kabin tasarımı olmaktadır. Kabinin hastayı rahatsız etmeyecek düzeyde bir ortama sahip olması gerekmektedir. Aşırı ışıklı veya aşırı karanlık bir ortam hastayı rahatsız edecektir. Bunun için kabine yeterli ışık kaynağı sağlanmalıdır. Bir diğer önemli öğe ise asansör kabininin büyüklüğü olmaktadır.

Asansör kabini özellikle sedye asansörleri için sedyenin rahat bir şekilde girip bunun yanında da kabine birkaç kişinin girebileceği boyutlara sahip olması gerekmektedir. Kabinde sarsıntılar vs. gibi olumsuz durumların ortaya çıkmaması için gerekli bakım ve onarım işlemlerinin belirli dönemlerde özenli ve dikkatli bir biçimde yapılması gerekmektedir. Zorunlu olarak yapılması gereken bakım ve onarım çalışmaları sayesinde can ve mal kayıpları önlenecektir.
Restoranlarda da yemek servis amacıyla kullanılan servis asansörlerinin kabinleri hakkında örneklemeler yapmak gerekirse kabinin taşınan malzemeye uyumlu bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. ürünlerin kabine iyi bir şekilde oturtturulması sayesinde herhangi bir zarar görme durumu ortadan kaldırılacaktır. Bunun yanında kabinin de hız gibi etkenlere bağlı olarak zarar görmemesi gerekmektedir.

Sedye asansörlerinde olduğu gibi bu asansör tipinde de servisin hızlı olması gerekiyor. Gerekli kabin ekipmanlarının uygun olması gerekmektedir.
Kabin tasarımları konusunda konuşup da panoramik asansörler hakkında bilgi vermeden geçmek olmaz. Panoramik asansörler camdan yapılan saydam bir kabine sahip olup şıklık ve zarafet adına iyi bir ölçüdür. Kullanım alanları olarak otel veya avmlerde sıkça görülen bu asansör tipleri kabin açısından gayet ideal olmaktadır. Kabin içindeki kişi dışarıyı görebiliyor. Kabinin içi diğer kabin tipleri gibi aynı çalışma prensiplerine göre hareket ediyor.
Kabin tasarımları asansörün tasarımını büyük ölçüde etkilemektedir. İlk olarak önemli olan güvenlik önlemler ve bakım çalışmaları özenli bir şekilde yapıldıktan sonra sırada tasarım için çalışmalara özen gösterilmesi gerekmektedir.

TEKLİF FORMU